10 вересня – Всесвітній день запобігання суїциду – міжнародна дата, яка відзначається по всій планеті щорічно, починаючи з 2003 року, з метою сприяння діяльності щодо запобігання самогубств у всьому світі.
Жахлива статистика.
Особливістю дитячого та підліткового віку є те, що будь-яка суттєва проблема, що має важкий, гострий чи тривалий характер, здатна порушити психічну рівновагу дитини, в результаті чого дитина може скоїти непоправне – суїцид. Жахливі випадки висвітлюються в ЗМІ: про загибель брата та сестри, що скинулися з висотки, про двох дівчат 17 років, що вистрибнули з даху недобудованого ЖК «Дніпровські вежі» на Троєщині у м. Києві. Кількість самогубств, скоєних дітьми сьогодні, нажаль збільшується.
Чому так відбувається?
Більше половини всіх самогубств підлітків пов’язані з проблемами в сім’ї, а також з черствістю і байдужістю близьких дорослих. Причинами суїциду у підлітків часто криються у нерозділеному коханні, домашніх сварках, нерозумінні з боку однолітків або просто самотності. Суїцидальна поведінка підлітків в основному пов’язана з бажанням позбутися якихось проблем, душевних мук. Якщо причина душевних мук буде усунена, то і бажання звести рахунки з життям пропаде само собою. Якщо з’явилися хоч найменші натяки на бажання неповнолітнього вчинити самогубство, потрібно негайно зайнятися усуненням депресивних настроїв.
Що можна зробити, щоб попередити?
- Слід відмовитися від авторитарності й наказового тону під час спілкування з дитиною.
- Варто будувати стосунки на основі договору, прохань, пояснень.
- Серйозно ставтеся до всіх погроз зі сторони дитини, не ігноруйте їх.
- Давайте відчути дитині, постійно нагадуйте, що її люблять і її проблеми вам не байдужі.
- У разі необхідності не соромтеся та не вагайтеся звертатися разом з підлітком по допомогу до психоневрологічного диспансеру, дитячого чи підліткового психіатра. У боротьбі за життя не існує сорому!
Варто пам’ятати!
Діти повинні відчувати турботу і потрібність, як рідним, так і суспільству в цілому. Адже жодна людина не хоче померти, вона хоче лише втекти від деяких обставин, які вважає нестерпними. Найкраще, що ми можемо дати нашій дитині – це любов та опору в цьому житті.
Практичний психолог Олена Філоненко