У рамках проекту «#япоруч» 22 грудня 2023 року відбулась зустріч із вихованцями старшої групи гуртка «Фітнес» (керівниця Тетяна Белькова), під час якої було проведено тренінгове заняття за темою «Суїцид та суїцидальна поведінка». Тренінг за цією темою вже проводився з вихованцями студії «Весняночка» у листопаді 2023року.
Чому саме за такою темою? На думку всесвітньої організації охорони здоров’я суїцидальна поведінка серед підлітків – серйозна проблема сучасності і дев’ята по значимості причина смерті. Війна значно підвищила емоційне напруження, долати стрес стало суттєво складніше. Тільки в Україні щорічно у результаті самогубства вмирає близько 7000 людей. Кожні 40 секунд у світі гине одна людина, вбивши себе власними руками. Статистика підліткового суїциду ще більш невтішна: це друга за частотою причина смерті серед середніх школярів. Це те, що турбує весь світ! Те, що стосується кожного з нас! Адже ми можемо цьому запобігати, та, навіть, рятувати юні життя, якщо більше знатимемо про це явище і не будемо боятись говорити про це.
На початку спілкування запитала, чи знайомі дівчата з такою проблемою та попросила озвучити свої очікування від зустрічі.
Почула, що всі знають про таку проблему як суїцид, але хочуть дізнатись більше. Разом спробували розібратися, що таке «суїцидальна поведінка», навчитися розпізнавати ознаки небезпеки, а також з’ясували, що слід робити, щоб знайти вихід із кризової ситуації.
Під час тренінгу провели мозковий штурм на тему «Чому люди позбавляють себе життя?» Разом назвали щонайменше 16 мотивів суїцидальної поведінки: головні з них – взаємо стосунки у сім’ї, самотність, реальна або уявна втрата батьківської любові, нерозділене кохання, ревнощі,
переживання, пов’язані зі смертю одного з батьків, розлученням батьків, бажання привернути до себе увагу, викликати жаль, співчуття, зниження настрою, депресії.
Визначили найчастішу причиною суїциду серед підлітків – сімейні проблеми (нерозуміння з боку близьких, відсутність з ними тісного емоційного зв’язку, несправедливе ставлення, психологічне та/або фізичне насилля вдома тощо).
Для того щоб оцінити емоційний фон, ступінь сформованості відношень у сім’ї, вирішили провести анонімне анкетування «Батьки та діти». Було дуже приємно читати відповіді та розуміти, що у дівчат гарні, довірливі стосунки з батьками, в їх сім’ях панує любов та повага один до одного.
Наприкінці зустрічі вихованки гуртка Фітнес сформулювали своє ставлення до життя. Ось декілька з них: життя це чудово, бути живим – це вже щастя, я маю родину та друзів – значить я живу, мої батьки – це моє життя, життя – це найдорожче.
Дякую дівчатам за довірливе та продуктивне спілкування!
P.S.
Ми отримуємо від життя те, у що віримо. Ти віриш, що життя прекрасне – і воно прекрасне. Ти віриш, що воно жахливе, – воно жахливе. Віриш, що виходу немає, – і не знайдеш виходу. Віриш, що вихід є, – обов’язково його побачиш. Ти чекаєш біди – вона обов’язково прийде. Ти боїшся захворіти – ти захворієш. Ти віриш в успіх – ти його здобудеш. Ти чекаєш щастя – воно вже на шляху до тебе. Наша віра створює нашу реальність.
Олена ФІЛОНЕНКО, практичний психолог.