Щороку 2 грудня за рішенням Генеральної Асамблеї ООН відзначається Міжнародний день боротьби з рабством. Саме цього дня 1949 року на 4-й сесії ГА ООН було прийнято Конвенцію про боротьбу з торгівлею людьми.
ЧОМУ ВАЖЛИВА ЦЯ ПОДІЯ?
Цей день покликаний привертати увагу населення до злочинів сучасного рабства, адже в повсякденному житті ми не часто згадуємо про цю проблему.
1. За підрахунками ООН, близько 40 мільйонів людей знаходяться в сучасному рабстві, в тому числі 25 мільйонів — працюють примусово. Кожною четвертою жертвою рабства в сучасному світі є дитина.
2. Щороку 2 мільйони людей нелегально перевозяться за кордон для продажу. Більшість з них — жінки, яким обіцяли кар’єру в модельному бізнесі, а натомість примушують до проституції або тяжкої праці на підпільних підприємствах. До трудового рабства часто потрапляють і чоловіки.
3. Україна займає місце в першій половині антирейтингу по розповсюдженню сучасного рабства. Кількість жертв цього явища в нашій країні сягає понад 200 тисяч.
4. Міжнародний день боротьби за скасування рабства дозволяє поповнити свої знання про те, як запобігти потраплянню в рабство, на що слід звертати увагу в разі працевлаштування за кордоном.
5. Також дуже важливо знати, як допомогти людям, що потрапили в неволю, якщо раптом доведеться стати свідком такої ситуації.
Яка різниця існує між сучасним рабством і тим, що було в давнину?
Передусім різниця полягає в тому, що в наш час це явище є незаконним. Тому його жертви можуть розраховувати на допомогу правоохоронних та інших державних органів.
Хто може потрапити в рабство?
Будь-яка людина. Але певні соціальні групи мають вищий ризик — малозабезпечені люди, інваліди, діти з неблагополучних сімей, безхатьки. Також іноземці, особливо якщо вони перебувають в країні нелегально.
Чи є країни, де рабство продовжує існувати?
Так, в деяких азіатських та африканських державах це явище, попри офіційне скасування, існує в класичних формах. Це Сомалі, Індія, Непал, М’янма, Мавританія, Судан, Ангола.
Сучасне рабство.
Зараз, в наш високотехнологічний і цивілізований вік, рабство здається чимось давно забутим, яке давно пішло в далеке середньовічне минуле. Але, на жаль, це не так. І тепер, досі процвітає у світі торгівля людьми.
Торгівля людьми – це форма сучасного рабства та порушення прав людини, яка не втрачає актуальності у ХХІ ст. для жодної країни світу, включаючи Україну. Експлуататори отримують прибуток через контроль та експлуатацію інших людей. Ця проблема може торкнутися кожного, незалежно від віку, статі, освіти чи соціального статусу. Щорічно близько 600 – 800 тисяч осіб у світі продають за кордон з метою експлуатації. Експлуатація може відбуватись як всередині країни так і поза її межами, а вербувальниками найчастіше є знайомі люди – ті, яким довіряють.
Якщо Вам потрібна допомога.
15-47 – урядова «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей.
527 або 0-800-505-501 – національна безкоштовна «гаряча лінія» з питань протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів.
0-800-500-335 або 116-123- національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації.
0-800-500-202 – «Call-центр» Національної поліції України.
Олена Філоненко, практичний психолог