25 листопада розпочинається міжнародна акція «16 днів проти насильства», яка триває до 10 грудня. Така тривалість обрана недаремно: завершення акції припадає на 10 грудня, коли відзначається Міжнародний день прав людини.
Метою цієї акції є зосередження уваги суспільства на проблемі насильства в сім’ї, гендерного насильства, а також насильства через стать чи вік.
У проміжок між цими датами відзначається:
- 1 грудня – Міжнародний день боротьби зі СНІДом
- 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством
- 3 грудня – Міжнародний день людей з інвалідністю
- 5 грудня – Міжнародний день волонтера
- 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією
Ці дати протягом двох тижнів утворюють ланцюжок актуальних тем нашого суспільства. Це насилля проти жінок, боротьба з ВІЛ та СНІД, рабство та дискримінація людей з інвалідністю.
ООН пропонує у ці дні надіти одяг або аксесуари помаранчевого кольору, щоб висловити свою солідарність з рухом в ім’я майбутнього, вільного від насильства.
З початку повномасштабного вторгнення ситуація з правами людини в Україні загострилась. Чимало жінок втратили роботу, домівки, та змушені були переїхати в іншу область чи країну. Ці труднощі роблять жінок більш вразливими перед кривдниками. Окрім того, війна впливає на нас, де б ми не були. Переживання, тривожність, панічні атаки та незнання майбутнього підсилює вразливість жінок та дітей.
Всесвітня акція «16 днів проти насильства» – це чергова нагода підвищити рівень обізнаності людей щодо усіх форм насильства, продовжити процес створення недискримінаційного простору для життя, розвитку і професійного зростання кожної людини та сформувати нульову толерантність до насильства, особливо в умовах війни.
Куди звертатися за допомогою, якщо стали жертвою домашнього насильства
- 1578 – з питань протидії торгівлі людьми;
- 1588– з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей;
- 0 800 500 335 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів ) та 116 123(безкоштовно з мобільних телефонів) – з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації;
- 0 800 500 225(безкоштовно зі стаціонарних телефонів ) та 116 111 (безкоштовно з мобільних телефонів) – Національна «гаряча лінія» для дітей та молоді.
Олена Філоненко, психолог.