10 ЖОВТНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ’Я: ЧОМУ ЦЯ ДАТА ВАЖЛИВА

Ця дата започаткована у 1992 за ініціативи Річарда Гантера, заступника Генерального секретаря Всесвітньої федерації з психічного здоров’я.

Кожного року цей День був присвячений певній проблемі й мав різні тематичні назви. Цього року тема Дня «Психічне здоров’я в нерівному світі». У цьому контексті ми підкреслюємо, що кожна людина має право на збереження й зміцнення психічного здоров’я; кожна людина, попри проблеми із психічним здоров’ям, має право бути включеною та повноцінно функціонувати у суспільстві.

Отже, ключові ідеї Всесвітнього дня психічного здоров’я цього року: психічне здоров’я як універсальне людське право; кожна людина повинна мати доступ до отримання якісних послуг із покращення психічного здоров’я.

За даними дослідження, яке було проведено у 11 країнах світу спеціально для Третього саміту перших леді та джентльменів, ментальне здоров’я є одним із 5 найбільших глобальних викликів для людей у всьому світі. Ця тенденція потенційно збережеться і на наступні 20 років.

Для українців, які щодня відчувають на собі жахіття війни, це питання набуває ще більшої актуальності. Вирішення має бути комплексним. Йдеться про створення екосистеми, яка б відповідала на запит суспільства. Для цього об’єднали свої зусилля центральні органи виконавчої влади, представники місцевої влади та громадський сектор. Ментальний добробут – це те, що напряму впливає на фізичне здоров’я людей та, відповідно, процвітання країни», – підкреслив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

У березні 2023 року за ініціативи першої леді України Олени Зеленської стартувала Всеукраїнська програма ментального здоров’я. Її мета – сприяти формуванню у суспільстві культури піклування про ментальне здоров’я.  Наразі в межах реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я міністерства працюють над 11 пріоритетними проєктами. Адже дуже важливо створити мережу сервісів та послуг в сфері підтримки ментального здоров’я, тим самим забезпечивши їх повсюдність.

Нагадаємо, психологічну та психіатричну допомогу можна отримати безоплатно у майже 1500 медзакладах України.

Ми усі знаємо свій розум й намагаємося зрозуміти свою психіку. Кожна душа – індивідуальна й своєрідна, але наші права – однакові. То ж чи добре ми знаємося на своїх правах? Тому цей рік спонукає нас зробити важливий крок для усвідомлення своїх прав щодо збереження психічного здоров’я.

Що ми можемо зробити ще в цей День? Як свідчать результати опитувань багато людей саме в цей День вперше замислюються над своїм психічним здоров’ям. Є перші індикатори проблем з психічнім здоров’ям, якими не можна нехтувати: коливання настрою, порушення сну (надто короткий чи надто тривалий сон) й порушення апетиту, відчуття постійної тривоги й страху, постійна роздратованість, усвідомлення власної безпомічності у життєвих ситуаціях.

Отже, якщо ви побачили ці сигнали у себе, чи у своїх близьких, не зволікайте, обговоріть це у найближчому колі рідних людей, й за потреби зверніться до фахівців.

Важливо також, щоб в цей День ми запропонували свою допомогу, тому, хто її потребує: добре слово, гарний жарт, фізичну підтримку. І пам’ятаймо, що  при цьому пріоритетним залишається добре слово й підтримка для самих себе.

Бережіть себе й своє психічне здоров’я!

Публікацію підготувала Олена Філоненко, практичний психолог.