7 КВІТНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЗДОРОВ’Я

«Доброго здоров’я!» – так вітаються наші співвітчизники, а коли прощаються кажуть «Бувайте здорові!», тобто бажають здоров’я і практично ніколи не замислюються скільки сенсу закладено у цих словах. 7 квітня весь світ святкує Всесвітній день здоров’я, який було започатковано на честь створення, а точніше – прийняття статуту Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) у 1948 році. Щороку у ВООЗ визначається окрема тема конкретного свята. У 2023 році — це Здоров’я для всіх. Кожен має право на доступність послуг, яких людина потребує за станом здоров’я.

«Буде здоров’я – решта все, додасться», – так звучить це багатовікове спостереження. І дійсно, наявність або відсутність у людини цього найціннішого стану, докорінно визначає його повсякденне життя, соціальне і суспільне оточення. Здоров’я – це справжнє багатство, наявність якого ми з вами інколи ігноруємо. Наше власне здоров’я дуже легко втратити. Люди, що страждають тими чи іншими, особливо хронічними захворюваннями, на практиці кожен день стикаються з масою проблем, які активно відволікають їх від справжнього повноцінного життя. Варто зауважити, що одним із важливих компонентів здоров’я є  саме психологічне здоров’я.

Психологічне здоров’я — це рівень психологічного добробуту, який визначається не тільки відсутністю психічних захворювань, а й рядом соціально-економічних, біологічних і тих, що відносяться до навколишнього середовища факторів.

В цей святковий День прийміть від мене найголовніші рекомендації:

Дотримуйтеся здорового способу життя. Скажіть шкідливим звичкам «Ні»

Алкоголь

Трохи статистики: із 100 % тих, хто вживає алкоголь, 10-20 % рано чи пізно стають алкоголіками, тобто хворими. Людині, яка вживає алкогольні напої, здається, що невелика доза алкоголю створює добрий настрій, дає відчуття благополуччя, усуває втому, звільняє від турбот і тривог. На жаль, звичка до незначних доз і самообману рано чи пізно призведе до систематичного вживання алкоголю, алкоголізму (хвороби), а далі настає повна деградація особистості. Алкоголь руйнує клітини головного мозку, печінку, роботу серця. Пригнічує такі психічні функції, як самоконтроль, схильність до спостережень і міркувань. Уповільнює реакції організму, знижує координацію рухів, пригнічує пам’ять, увагу. А головне — ніхто не дасть гарантії, що невелика доза алкоголю не призведе до тих 20 %, про які говорилось раніше.

Куріння

Куріння тютюну –  одна з «наймолодших», шкідливих звичок людства, майже 500 років має ця тютюнова історія. Багато людей вмерло через цигарки. Одна цигарка забирає 15 хвилин життя. У тих, хто курить, часто болить голова, погіршується пам’ять, виникає склероз судин головного мозку і серця, стенокардія. Це призводить до інфаркту. А також куріння зранку, натщесерце, призводить до гастритів, виразки шлунку й інших захворювань шлунково-кишкового тракту. Люди, що викурюють понад 2-3 цигарок на день, часто хворіють на бронхіт і туберкульоз. І найстрашніше — цигарки сприяють розвитку ракових клітин.

Позитивне мислення

Звикайте позитивно мислити. Існує багато підтверджень, що думка зумовлює в нас певні психічні й фізіологічні зміни. Негативні думки погано впливають на самопочуття людини, а позитивні приносять зміни на краще. Кожен знає: коли думаєш, що чогось не зможеш зробити, то насправді й не зробиш; а якщо очікуєш чогось неприємного — воно обов’язково станеться. Основна думка позитивного мислення: “У мене все гаразд — у тебе теж усе гаразд”. Це означає, що людина по-доброму ставиться до себе до оточення. Вона викликає симпатію та досягає значних успіхів у житті.

У Всесвітній день здоров’я бажаю всім його надійного зберігання. Всім нам – бути здоровими і життєрадісними! Зі святом Вас!

Олена Філоненко, практичний психолог