У рамках проекту «#япоруч» відбулась зустріч із вихованцями гуртка «Жар – птиця» (керівниця Ганна Шугай), під час якої було проведено заняття з розвитку доброзичливості і толерантності.
Чому саме ця тема?
Тому що розвиток розуміння почуттів інших людей у проблемних ситуаціях, розвиток загального уявлення про ввічливість і толерантність, виховання доброго ставлення до інших людей – це дуже важливо! Зараз, у безмежному морі різноманітних культур, релігій, думок, ідей, що належать людям різних країн, на допомогу має прийти «рятувальне коло» толерантності.
«Толерантність – це розуміння того, що людина має право бути не такою, як інші». І саме таке визначення є найбільш відповідним значенню терміна «толерантність». Адже доволі просто з повагою ставитися до людей зі схожими поглядами, набагато важче терпимо сприймати інакших.
Визначали з вихованцями, що ж таке толерантність.
Толерантність означає повагу, здатність без агресії сприймати думки, поведінку, спосіб життя іншої людини, якщо вони відрізняються від наших.
Толерантність передбачає, що у мене є свої погляди, у когось іншого вони інші, і хоча я ці погляди не поділяю, але терпимо до них ставлюся.
Толерантність – це доброзичливе ставлення до чогось. Але толерантна людина не повинна бути поблажливою до всього, наприклад, до порушення прав людини. Те, що порушує загальнолюдську мораль, не має сприйматися як толерантність.
Толерантність – це єдність у різноманітності.
Це означає визнання того, що людина за природою своєю відрізняється зовнішнім виглядом, становищем, мовою, поведінкою і має право жити в мирі, зберігаючи свою індивідуальність. Це також означає, що погляди однієї людини не можуть бути нав’язані іншим.
З’ясували, чому виникають конфлікти
- Тому що ми не розуміємо один одного
- Не вміємо себе стримувати
- Не сприймаємо чужих ідей
- Не вміємо себе контролювати
- Завжди хочемо взяти ініціативу в свої руки
- Не вміємо слухати інших
Вирішили вчитись толерантності
Контролювати себе, бути відкритим до чужих ідей, вміти слухати інших. Кожен з нас унікальний та індивідуальний. І незважаючи на те, що ми такі, нам потрібно вчитися жити разом, дружити, спілкуватися і толерантно ставитися до особливостей характеру і зовнішності інших людей.
Пограли
Спробували на кожну літеру слова ТОЛЕРАНТНІСТЬ назвати рису характеру, притаманну толерантній людині.
Т – товариський, тактовний.
О – об’єктивний, особливий, оригінальний
Л – лояльний, лагідний
Е – енергійний, елегантний
Р – розсудливий, рівний, рівноправний
А – активний, акуратний, авторитетний
Н – надійний, найдорожчий
Т – терплячий
Н – незалежний
І – інтелігентний
С – співчутливий
Ть – тактовний
Вивели правила толерантного ставлення
- Захищайте свої права, не порушуючи прав інших людей.
- Пам’ятайте, що кожна людина має право на вибір (стиль, імідж, звички)
- Дотримуйтесь норм етикету при спілкуванні з іншими.
- Поводьтеся з іншими так, як би ви хотіли, щоб вони поводилися з вами.
Отримали «Мішечок порад» від психолога:
- Будьте готові до того, що всі люди різні – не кращі й не гірші, а просто різні;
- Навчіться сприймати людей такими, якими вони є, не намагайтесь змінити в них те, що нам не подобається;
- Цінуйте в кожній людині особистість і поважайте її думки, почуття, переконання, незалежно від того, чи збігаються вони з вашими.
P.S. Сучасна культурна людина має володіти не тільки знаннями. Аби досягти успіху у власному житті, не витрачати сил на конфлікти та бійки, кожному доцільно сформувати у собі толерантність. Це вважається ознакою високого розвитку індивідуума, групи, суспільства в цілому.
Олена Філоненко, практичний психолог