У рамках проєкту «Я – поряд» у листопаді 2024 року відбулось чотири зустрічі психолога з вихованцями гуртків «Жар-птиця» (керівниця Ганна Шугай), німецької мови (керівниця Тамара Калюжна), студії образотворчого мистецтва (керівниця Алла Татаринова) та хором студії «Чайка» (керівниця Олена Корнєєва).
Заняття відбувались онлайн та очно за форматом роботи гуртків. Тема тренінгового заняття – «Зберігаємо позитив та емоційну рівновагу». Під час занять познайомились з засобами, які допомагають долати страх. Приємне і плідне спілкування стало корисним для вихованців та батьків, які доєднались до заняття.
Присутні узнали, що відчувати страх під час повітряних тривог – це природньо. Проте важливо навчитися опановувати цей страх, щоби він не руйнував усе ваше життя, не переростав у паніку та не провокував на деструктивні дії чи небезпечну бездіяльність.
Якщо страх не переходить у паніку, боротися з ним не варто. Це нормальна реакція. Але якщо в таких ситуаціях ви завмираєте та відчуваєте втрату контролю, потрібно виконувати певні вправи. Запропонувала декілька вправ, які можна застосовувати, щоб подолати страх.
Треба знати, що людина в стані страху, стресі дихає поверхнево, переривчато, швидко. Таке дихання не живить мозок киснем в достатній мірі, ми не можемо розмірковувати, приймати вірне рішення.
Тому, перше, що потрібно зробити – це відновити дихання.
Виконували такі вправи як: «Дихання та лічба», «Дуття на свічку», «Метелик» та слухали заспокійливу музику.
Наприкінці заняття вихованці розповідали про свої методи боротьби зі страхом: хтось слухає музику, хтось малює, хтось співає, але більшість дітей запевнили, що тепер навчились виконувати необхідні вправи та будуть ними користуватися.
Ще було приємно почути батьків вихованців, які були присутні на онлайн зустрічах, і які разом з нами з задоволенням виконували всі запропоновані вправи та були вдячні за надану необхідну та корисну підтримку.
P.S. Пам’ятайте, що зберігаючи спокій і рівновагу в серці, ми перетворюємо страх на силу, а хаос довкола – на впевненість у наших діях. Саме внутрішня стійкість стає нашою головною зброєю у боротьбі з викликами війни. Тому, продовжимо такі зустрічі та вчимось бути сильними.
Олена Філоненко, практичний психолог.